Takaisin pääsivulle

27 maaliskuu
2009

Turun Perussuomalaisten kirjanpito

Valveutunut kansalainen on huolestunut Turun Perussuomalaisten kirjanpidon tilasta. Olen itse kuulunut Turun Perussuomalaisiin vasta vuodesta 2007 asti, joten yhdistyksen historiasta jäsenyyttäni edeltävästä ajasta minulla on hyvin hatarat tiedot. Näiltä osin yhdyn täysin siihen, mitä Turun Perussuomalaisten pj Manu J. Vuorio kommentoi tänään tuossa Turun Sanomien jutussa. Liittyessäni puolueen paikallisosastoon toiminta oli totisesti hyvin pientä, vain muutaman samanhenkisesti ajattelevan ihmisen ajatustenvaihtoa ja keskustelua nykymenosta. Yhdistyksellä ei ollut minkäänlaista rahaliikennettä, ei tuloja eikä myöskään menoja. Yhdistyksen oma tili avattiin vasta viime vuonna jäsenmäärän ja toiminnan merkittävän lisääntymisen vuoksi, jolloin myös alettiin periä jäsenmaksua. Viime vuoden lopulla toimitettiin välitilinpäätös kaikkien sääntöjen mukaisesti, sillä toiminnan laajetessa ja aktiivien määrän kasvaessa on toki hyvinkin viisasta ja lainmukaista huolehtia siitä, että yhdistyksen sisäisessä sekä ulospäin näkyvässä byrokratiassa pysytään ajan tasalla.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *