Takaisin pääsivulle

17 marraskuu
2008

Maarit Rostedt

Maarit Rostedt on loikannut Perussuomalaisista Kokoomukseen, ennen kuin tammikuussa 2009 kautensa aloittava uusi valtuusto on pitänyt yhtäkään kokousta. Kokoomus oli pyytänyt häntä siirtymään puolueeseen.

Helsingin Sanomille Rostedt kertoi olleensa jo kesällä menossa Kokoomukseen.

Rostedtin mielestä minä en ole yhteistyökykyinen. Pidän hänen mielipidettään omituisena, sillä olen tavannut Rostedtin kahden kesken vain yhden ainoan kerran. Ennen vaaleja tapasin hänet Perussuomalaisten tapaamisten yhteydessä kahdesti ja vaalipäivän jälkeen muiden henkilöiden läsnäollessa kolme kertaa. Ainoa kahdenkeskinen tapaamisemme oli tasan viikko vaalipäivän jälkeen n. 1,5 tunnin ajan, minkä jälkeen olimme yhteisymmärryksessä sen hetkisestä tilanteesta. Saman asian Rostedt totesi myös tapaamisen jälkeen kirjoittamassaan sähköpostissa.

Minulta on tänään tiedusteltu kommenttia tapahtuneesta. Turun Sanomien toimittaja myös kyseli olenko itse loikkaamassa johonkin vai jatkanko yksin. Vastasin: ”En todellakaan. Jatkan yksin.”

Tapahtuma ei vaikuta minun henkilökohtaisiin ajatuksiini, suunnitelmiini tai mielipiteisiini millään tavalla, vaan jatkan valitsemallani tiellä kuten tähänkin asti. Maarit Rostedt saa selvittää omat sotkunsa parhaaksi näkemällään tavalla.

Olen pahoillani niiden äänestäjien puolesta, jotka luulivat äänestäneensä perussuomalaista.

Ilman Rostedtin omaksi äänimääräkseen ilmoittamaa 259 ääntä (Ylen vaalitulospalvelun mukaan hän sai 257 ääntä) perussuomalaiset olisivat todennäköisesti saaneet Turussa kuitenkin kaksi valtuutettua, ja toisen paikan olisi saanut Turun Perussuomalaisten puheenjohtaja Manu J. Vuorio.

Olen koko tämän viikon avomieheni luona Intiassa. Vastaan mielelläni mahdollisiin kysymyksiin sähköpostitse, maria@marialohela.fi.

20 kommenttia artikkeliin “Maarit Rostedt”

 1. Niina kirjoitti:

  Nuo muutaman äänen heitot puheissa voitaneen laittaa alkuperäisen ja vahvistetun vaalituloksen eron piikkiin. Eikös niissä ollut eroja aika paljon.

  Pidä hauskaa Intiassa! Menköön ne kokoomukseen, jotka luulevat siellä jotain voivansa saavuttaa.

 2. Hajalla kirjoitti:

  Tulipa pommi ennen ensimmäistä valtuustokokousta. Ensin Rostedt sanoo Turkkarin haastattelussa Jiri Kerosen olevan rasisti ja nyt hän pettää äänestäjänsä loikkaamalla toiseen puolueeseen! En usko, että kovin moni Rostedtin äänestäjä olisi äänestänyt kokoomuslaista Rostedtia. Voin tietysti olla väärässäkin, mutta epäilen vain, että kohtuu tuntematon Rostedt olisi noussut kokoomuksen listoilta valtuustoon.

  Mutta tsemppiä Marialle!

 3. Jiri Keronen kirjoitti:

  Maarit Rostedt ei olisi päässyt kokoomuksen listoilta valtuustoon, vaikka sama määrä äänestäjiä olisi äänestänyt kokoomuslaista Rostedtiä kuin perussuomalaista Rostedtiä.

 4. Aleksi kirjoitti:

  Kun etsin ehdokasta vaaleissa törmäsin Maarit Rostedtin kotisivuihin. Vaaliasit oli vähissä sen sijaan törmäsin pelkästään erilaisia mainoksia täynnä olevaan sivuihin jossa ei ollut mitään sisältöä.

  ”Tutustu tuotteisiin kaikessa rauhassa kotonasi ja tee ratkaisusi!”

  ”Tätä todella kannattaa kokeilla!Helpoa ja vaivatonta,tuotteeni ovat aina edullisempia kuin missään muualla!”

  On erittäine mielenkiintoista että hän puhuu tuotteistaan kun hän itse ei myy yhtään mitään eikä hänellä ole mitään tekemistä yhdenkään yrityksen kanssa joiden mainoksia hänen sivuillaa on. Mainokset tulevat Googlen adsense palvelun kautta automaattisesti ja jokainen klikkaus tuo hänelle rahaa.

  Ennen vaaleja kun törmäsin sivuille niin tuli aika nopeasti selväksi, että kyseessä on viimeisen päälle huijari ja nyt vaalien jälkeen tekemänsä takinkääntötempun jälkeen asia on päivänselvä. Harmi että hän ehti siinä välissä jo tahraamaan perussuomalaisten nimeä ja herjaamaan Jiri Kerosta Turun Sanomissa.

  Pitänee laittaa vinkkiä Googlelle, että tarkistavat onko Maaritin sivut heidän adsense ohjelman mukaiset. Omasta mielestäni kun kyseessä on puhtaasti mainoshuijaus sivusto.

  Olisi kaikille parempi että Maaritin todellinen luonto tulisi kaikkien tietoisuuteen. Hän ei todellakaan aja muuta kuin omaa asiaansa.

 5. Habahoo kirjoitti:

  Ja sitten teillä on siellä vielä lisäksi Lapintie. Ei käy katteeks.

 6. sebastian kirjoitti:

  Pääsikö Jiri Keronen valtuustoon ja jos ei, niin miksi ei päässyt? Maarit pääsi ja pääsi omin eväin , ei esittämällä ihmisoikeuksia polkevia lausuntoja ja niillä ratsastaen. Persut voivat syyttää vain itseään Maaritin loikkauksesta, sillä me Maaritin äänestäjät annamme hälle täyden tuen kuitenkin.

 7. Van Wonterghem Freddy kirjoitti:

  Ikävä tapaus, toivottavasti niitä ei tulee lisää, toisaalta hyvä että loikkaus oli tässä vaiheessa, tuollaisesta valtuutetusta ei on muuta kun haitta.
  On nyt kokoomuksen riesana, saata vaihtaa vielä muutaman kerta valtuustokauden aikana julkisuuden toivossa, kiinnostus sivuja kohtaan nousee ainakin hetkeksi.

  Kotkan Perussuomalaiset Ry
  Van Wonterghem Freddy

 8. Hajalla kirjoitti:

  sebastian: Suosittelisin tutustumista suomalaiseen vaalitapaan, niin sinullekin selviää miten Maarit pääsi valtuustoon. Persuja tuskin harmittaa muu kuin se, että Maarit otettiin alunperin listoille.

 9. äärelä aurasta kirjoitti:

  ei mitään uutta auringon alla. hyvä että tämä sattui näin äkkiä jos oli sattuakseen.
  kävin minäkin rostedin kotisivuilla enkä todellakaan löytänyt sieltä yhtään mitään poliittista agenda, enkä kyllä mitään muutakaan.

  maria tarvitsee nyt kaiken mahdollisen tuen sillä yksinäisen taival turun valtuustossa neljän vuoden ajan on kyllä aika kylmää kyytiä ellei taustajoukoissa löydy…

  kirjoitin eilisessä omassa blogissani jutun otsikolla ”keskeneräisyyden ylistys ja porinaa loikkareista”: http://indypoli.blogspot.com/

  olisi varmaan vaalilain muutoksen paikka… se ei ole varmaankaan tuomittavaa jos siirtyy puolueesta toiseen vaalikauden päättyessä yksinkertaisesti vain menemällä toiselle listalle. silloinhan äänestäjät saavat päättää asiasta…

  tästä ei ole muuta kuin yksi tie ja se on ylöspäin…

  ja olisihan tässä voinut käydä pahemminkin, toisaalta en ainakaan minä osaa vielä sanoa mitä se olisi ollut. ehkä se, että ko. henkilö olisi jäänyt puolueeseemme. mutta jos joku tietää niin kertokoon…

  t. äärelä aurasta

 10. äärelä aurasta kirjoitti:

  ei mitään uutta auringon alla. hyvä että tämä sattui näin äkkiä jos oli sattuakseen.
  kävin minäkin rostedin kotisivuilla enkä todellakaan löytänyt sieltä yhtään mitään poliittista agenda, enkä kyllä mitään muutakaan.

  maria tarvitsee nyt kaiken mahdollisen tuen sillä yksinäisen taival turun valtuustossa neljän vuoden ajan on kyllä aika kylmää kyytiä ellei taustajoukoissa löydy…

  kirjoitin eilisessä omassa blogissani jutun otsikolla ”keskeneräisyyden ylistys ja porinaa loikkareista”: http://indypoli.blogspot.com/

  olisi varmaan vaalilain muutoksen paikka… se ei ole varmaankaan tuomittavaa jos siirtyy puolueesta toiseen vaalikauden päättyessä yksinkertaisesti vain menemällä toiselle listalle. silloinhan äänestäjät saavat päättää asiasta…

  tästä ei ole muuta kuin yksi tie ja se on ylöspäin…

  ja olisihan tässä voinut käydä pahemminkin, toisaalta en ainakaan minä osaa vielä sanoa mitä se olisi ollut. ehkä se, että ko. henkilö olisi jäänyt puolueeseemme. mutta jos joku tietää niin kertokoon…

  t. äärelä aurasta

 11. Cyrill kirjoitti:

  Olavi Mäenpää on itse vahvistanut minulle, että Maarit yritti alussa päästä Sinivalkoisten listoille. On ihmeellistä, miten ihminen, joka alunperin mieltää itseään ensin sinivalkoiseksi, sitten perussuomalaiseksi, yhtäkkiä rupeaa kokoomuslaiseksi. Aivan mahdoton tapaus. Sitä ennen oli tapaus Betoni Virtanen, ja nopeasti meni ohi hänenkin poliittinen ura. Harmittaa, koska sinivalkoisena hänestä olisi voinut olla paljon enemmän hyötyä. Saa nähdä, miten Maaritille käy.

 12. onni kirjoitti:

  Olen sitä mieltä, että nyt tapahtui onni onnettomuudessa. Onnettomuus oli rouva Rostedtin pääsy valtuustoon ja onni oli hänen lähtönsä pois puoluetoveruudestasi.
  On todella moraalitonta äänestäjiään kohtaan toimia näin laskelmoivasti. Rouva Rostedt ei todennäköisesti olisi yltänyt kokoomuksen listoilta lähellekään valtuustopaikkaa. Petettyjä ovat siten myös kokoomuksen suuremmilla äänimäärillä rannalle jätetyt varavaltuutetut.
  Oikeus voittaisi mikäli Rostedt luopuisi valtuustopaikastaan ja yrittäisi neljän vuoden kuluttua uudestaan. Jospa se poliittinen aatemaailma siihen mennessä selkiytyisi.

 13. Reijo kirjoitti:

  Maarit käytti hyväkseen PS:n heikkoa yhtenäisyyttä varmistaakseen voittonsa. Varmistaakseen valtuustopaikkansa, kannattaa hakeutua ehdokkaaksi marginaalipuolueeseen. PS on toistaiseksi vielä sellainen, vaikkakin se sai mitattavaa kannatusta henkilöytymien perusteella. PS:n listoille pääsi teidän oikeitten ihmisten lisäksi ”kuka tahansa” – niin myös Maarit Rostedt. Aina löytyy hyväksikäyttäjiä – Maarit Rostedt on sellainen.

 14. äärelä aurasta kirjoitti:

  kommentoin reijon kommenttia, eli kommenttia marian kirjoitukseen ”maarit rosted.”

  kommentoin reijon ja jossain määrin myös cyrillin ja onninkin kirjoitusta tähän keissiin.

  jossai määrin pitää paikkansa väite PS:n heikosta yhtenäisyydestä. puolue-koneiston rakentaminen on nimittäin täällä varsinais-suomessakin vielä jossain määrin kesken. kaikkialla ei olla yhtä pitkällä kuin etelä-pohjanmaalla ja vaikkapa kaustisilla. ja sekin pitää paikkansa että kaikkien ehdokkaiden taustoja ja motiiveja ei ole ehkä riittävän hyvin punnittu. ehkä se ei aina ole tarpeenkaan, mutta ainakin asiaa auttaisi jos ehdokkaat tuntisivat toisensa ehdokasasettelun aikana ja ennen vaaleja. näin tämä pieni kiusallinen keskeneräisyys poistuisi.

  otan tämän tarkastelun pohjaksi meidän oman tilanteemme täällä aurassa. kun ehdokasasettelua tehtiin vedettiin yhteen neljä miestä joista vain kaksi tunsi jollain tapaa hyvin toisensa. loppu oli lähes suurta tuntemattomuutta. itse tunsin markon, toisen tulevan valtuutettumme, kirkollisen toimituksen kautta jonka itse toimitin.

  mutta sen jälkeen kun ehdokasasettelu oli tehty tapasimme viikottain muutaman tunnin palaverin merkeissä. sovimme tehtävänjaosta. kaksi kaveria teki rasittavan fyysisen työn eli lähes kahdesti he jakoivat täyspeiton vaalimateriaalia kunnan alueella jossa on lähes 4000 asukasta. minä itse sain keskittyä verkkotyöhön joka sekin vaati voimia: pelkästään 40 kirjoitusta vaaliblogiin joka ilmestyi joka päivä. sovimme että kaikki mitä tehdään tukee yhteistä projektia ja jos joku saa enemmän ääniä kuin joku toinen niin se vain tukee kokonaisuutta, kuten kävikin. vaalinaattopäivänä järjestimme vielä parin ”tukihenkilömme” kanssa veretseisauttavan toritapahtuman jota tukemassa kävi vielä monta puolueveljeä-, ja sisarta ympäri varrsinais-suomea kilometrejä säästämättä ja laadusta tinkimättä.

  yhteinen työ luo siis yhtenäisyyttä ja itse voin olla iloinen uusista ystävyyksistä joita vaalityömme sai aikaan. ja sanonpa sen, että jos jollakin olisi ollut kyseenalaisia motiiveja, minä itse mukaan lukien, niin ne kyllä olisivat paljastuneet.

  veikkaanpa mlle rostedille hiukan vaikeita aikoja kockmuksen riveissä. hänhän arvosteli jopa turun sotaveteraani-yhdistyksen toimintaa ja touhuja turussa. ja se on sen laadun munaus, että jos meininki jatkuu niin kockmus ei kyllä moista tule sietämään. hankkeena moinen on oloissamme melkein vakavampaa kuin räikeä jumalanpilkka, asia joka ei edes välttämättä nostata maassamme enää niin suuria intohimoja. jos menisin ite täällä aurassa vastaavaa heittämään ilmoille niin kyllä kävisi aika huonosti…

  että silleen…

  t. äärelä aurasta

 15. äärelä aurasta kirjoitti:

  kommentoin reijon kommenttia, eli kommenttia marian kirjoitukseen ”maarit rosted.”

  kommentoin reijon ja jossain määrin myös cyrillin ja onninkin kirjoitusta tähän keissiin.

  jossai määrin pitää paikkansa väite PS:n heikosta yhtenäisyydestä. puolue-koneiston rakentaminen on nimittäin täällä varsinais-suomessakin vielä jossain määrin kesken. kaikkialla ei olla yhtä pitkällä kuin etelä-pohjanmaalla ja vaikkapa kaustisilla. ja sekin pitää paikkansa että kaikkien ehdokkaiden taustoja ja motiiveja ei ole ehkä riittävän hyvin punnittu. ehkä se ei aina ole tarpeenkaan, mutta ainakin asiaa auttaisi jos ehdokkaat tuntisivat toisensa ehdokasasettelun aikana ja ennen vaaleja. näin tämä pieni kiusallinen keskeneräisyys poistuisi.

  otan tämän tarkastelun pohjaksi meidän oman tilanteemme täällä aurassa. kun ehdokasasettelua tehtiin vedettiin yhteen neljä miestä joista vain kaksi tunsi jollain tapaa hyvin toisensa. loppu oli lähes suurta tuntemattomuutta. itse tunsin markon, toisen tulevan valtuutettumme, kirkollisen toimituksen kautta jonka itse toimitin.

  mutta sen jälkeen kun ehdokasasettelu oli tehty tapasimme viikottain muutaman tunnin palaverin merkeissä. sovimme tehtävänjaosta. kaksi kaveria teki rasittavan fyysisen työn eli lähes kahdesti he jakoivat täyspeiton vaalimateriaalia kunnan alueella jossa on lähes 4000 asukasta. minä itse sain keskittyä verkkotyöhön joka sekin vaati voimia: pelkästään 40 kirjoitusta vaaliblogiin joka ilmestyi joka päivä. sovimme että kaikki mitä tehdään tukee yhteistä projektia ja jos joku saa enemmän ääniä kuin joku toinen niin se vain tukee kokonaisuutta, kuten kävikin. vaalinaattopäivänä järjestimme vielä parin ”tukihenkilömme” kanssa veretseisauttavan toritapahtuman jota tukemassa kävi vielä monta puolueveljeä-, ja sisarta ympäri varrsinais-suomea kilometrejä säästämättä ja laadusta tinkimättä.

  yhteinen työ luo siis yhtenäisyyttä ja itse voin olla iloinen uusista ystävyyksistä joita vaalityömme sai aikaan. ja sanonpa sen, että jos jollakin olisi ollut kyseenalaisia motiiveja, minä itse mukaan lukien, niin ne kyllä olisivat paljastuneet.

  veikkaanpa mlle rostedille hiukan vaikeita aikoja kockmuksen riveissä. hänhän arvosteli jopa turun sotaveteraani-yhdistyksen toimintaa ja touhuja turussa. ja se on sen laadun munaus, että jos meininki jatkuu niin kockmus ei kyllä moista tule sietämään. hankkeena moinen on oloissamme melkein vakavampaa kuin räikeä jumalanpilkka, asia joka ei edes välttämättä nostata maassamme enää niin suuria intohimoja. jos menisin ite täällä aurassa vastaavaa heittämään ilmoille niin kyllä kävisi aika huonosti…

  että silleen…

  t. äärelä aurasta

 16. Aleksi kirjoitti:

  Nyt on Maarit Rostedtin sivuilta hävinneet kaikki google mainokset. Muutaman päivän se otti, mutta paljon sivut siistiytyivät. Vielä kuitenkin näyttää sivuilla olevan mainoksia eri lähteistä.

  Maaritin ”verkkokaupan” tuotevalikoima siis pieneni yllättäen aika paljon.

 17. Jiri Keronen kirjoitti:

  sebastian: Kirjoitukset eivät voi edes teoriassa polkea ihmisoikeuksia. Ihmisoikeudet kuuluvat vain luonnollisille henkilöille. Ihmisoikeudet eivät puolestaan mitätöi toisten ihmisoikeuksia. Esimerkiksi Euroopan ihmisoikeustuomioistuin on todennut, että sananvapaus (joka on ihmisoikeus, toisin kuin oikeus olla saamatta paskaa niskaansa netissä, joka on mielikuvitusoikeus) kattaa myös oikeuden sanoa negatiivisia asioita. Tämä merkitsee sitä, että vaikka kirjoittelisin juttuja siitä, miten tahdon syödä kaikki hipit ja heidän perheensä, en loukkaisi yhtään kenenkään ihmisoikeuksia. Tällä hetkellä en loukkaa edes ihmisryhmiä, koska herjaan vain poliitikkoja ja mediaa, joita kohtaan sananvapauteni nauttii korotettua suojaa, sekä abstrakteja asioita, kuten islamia, eli valheellista käsitystä siitä, että taivaassa istuu ainoastaan arabiaa osaava epäjumala, joka ei osaa kertoa sanojaan ihmisille ilman profeettana esiintyvää pedofiilia.

  Onni: Valtuustopaikasta luopuminen ei käy kovin helposti. Kuntalain mukaan tarvitaan eritysiä syitä valtuustopaikasta luopumiseksi (eli esimerkiksi terveydellinen tila), ja jopa näiden erityisten syiden täyttyessä tarvitaan vielä kunnanvaltuuston äänestys siitä, voidaanko eroanomus hyväksyä.

 18. Lakman kirjoitti:

  ”Yhteystiedot. Maarit Rostedt Vaala,Turku maarit.rostedt@netti.fi. Uusimmat kuvat . img_0077.jpg. Tervetuloa sivuilleni! http://www.maaritrostedt.palvelee.fi
  http://www.maaritrostedt.palvelee.fi/ – 12k – Välimuistissa – Samankaltaisia sivuja”

  Mitähän tapahtuu kuin kyseiseen osoitteeseen menee?

  ”Kotisivut on suljettu sivuston ylläpitäjän toimesta!

  » Palaa takaisin edelliselle sivulle

  » Ota tarvittaessa yhteyttä asiakaspalveluun ”

  Eipä näytä tämä ”Maarit Rostedt” palvelevan enää…

 19. Säisälää kirjoitti:

  Jiri se antaa lausunnoillaan lisää pelimerkkejä Maarit Rostedtin loikkaukselle ja sen hyvä hyväksymiselle.
  Ei tarvitse kuin kerätä nämä Jirin lausunnot Islamin uskosta, niin saa Maarit ymmärrystä monilta eri tahoilta loikkaukselleen.

  Onko perussuomalaisten ohjelmaan lisätty oikein julistus islamia vastaan?
  Jiri keronen on täys torvi, joka ei juuri osaa ajatella kokonaisuutta.

  Sääli, että Jiri saa aiheuttaa suurata vahingoa perussuomalaisille, se ei varmaankaan ole hänen tarkoituksensa, mutta niin siinä valitettavasti nyt on pahasti käymässä ja Mariakin on niin heikko, ettei viitsi poistaa jirin typeriä lausuntoja täältä.

  Onnea ja menestystä! moi!

 20. Kike Elomaa kirjoitti:

  Maria,sinä tulet pärjäämään hienosti Turun valtuustossa ja me tuemme sinua.
  Maarit Rostedt teki väärän siirron.Olen vahvasti sitä mieltä,että kokoomus ei
  tule antamaan hänelle mahdollisuuksia VAIKUTTAA.He ottivat tarjokkaan vastaan
  that;s it.Kyllä valtuutetulla pitää olla kykyä tehdä yhteistyötä erilaisten ihmisten
  kanssa ja SELKÄRANKAA vaikka vähän tuulisi.Jotta voisi tuntea olevansa perus-
  suomalainen,pitäisi tunnistaa itsessään oikeudenmukaisuutta myös muita ihmisiä
  kohtaan.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *